fbpx

VAŠE DOTAZY

NA CO SE ČASTO PTÁTE

Tady jsem vypsal pár dotazů, který často dostávám. Pokud v nich nenajdete odpověď na ten váš, tak neváhejte a napište mi.

Jasně, dorazím za vámi kamkoliv po ČR a nebudu si za to nic účtovat. Když se časové shodneme, tak moc rád přicestuju i za hranice. Klidně kvůli tomu sednu na letadlo nebo vylezu po svých nějaký ten kopec.

Svatby, a vlastně i všechno ostatní, fotím reportážním stylem. Zachycuju momenty opravdově a snažím se do nich nijak nezasahovat a neovlivňovat je. Mrzelo by mě, kdyby se něco krásnýho neodehrálo jenom kvůli mojí přítomnosti. Stát se to může, neviditelný nejsem, ale ze všech sil se na tom snažím pracovat a je to moje velká priorita.

Radši udělám jednu technicky ne úplně 100% fotku a zmizím, než abych se snažil dostat záběr na 10x a celý kouzlo okamžiku kvůli tomu rozbil. Je to i důvod, proč se vyhýbám blesku jako čert kříži a dokud to jenom trochu jde, tak využívám přirozený světlo.

Formálně se tomu říká svatební focení reportážním nebo dokumentárním způsobem, někdy taky svatební fotožurnalistika. Na názvu nezáleží. Pro mě je důležitý, abyste věděli, že budu dělat maximum pro to, abych vám nestál v cestě, a zároveň abych zachytil váš svatební příběh opravdově a přirozeně. Žádný prstýnky na větvičce, šaty na jabloni nebo nevěsty ve výskoku.

Více o tom, jak přistupuju k focení svateb, si můžete přečíst na mojí svatební stránce.

Stejně jako všechny ostatní fotky - nenuceně a opravdově. Nejsem portrétní fotograf a moji klienti často ani nic takovýho jako novomanželský portréty nevyžadují. V tom případě se během dne snažím najít několik momentů, kdy je mám oba spolu a do karet mi hraje dobrý světlo a čistá scéna. Několik takových portrétů tedy může vzniknout, aniž by o tom nevěsta se ženichem vůbec věděli.

Pokud se fotí novomanželé cíleně, tak to vždycky doporučuju udělat tak, že si na krátkou chvíli odskočíme někam bokem a jdeme se projít. Hlavně u větších svateb vždycky novomanželům říkám, že to je jejich jedinečná příležitost, nechat si dohrát, co se právě stalo a být jen spolu, než se opět vrátí do ruchu svatebního dne. Nikoho nikam nešteluju, ani se nijak nevměšuju. Žádný dvouhodinový focení - jdeme si tam pro 2 až 3 fakt dobrý fotky.

Určitě jo. Naprosto rozumím tomu, proč jsou pro vás (nebo možná spíš pro vaši babičku s dědou) skupinovky důležitý a nějaký čas na ně určitě vyčleníme. Zároveň bych vám poradil, aby jich nebylo moc (maximálně 5), a abyste měli někoho, kdo focení bude organizovat. To mi umožní, soustředit se nerušeně na dokumentování vašeho dne, což je asi i důvod, proč přemýšlíte, že byste si mě najali zrovna mě.

Jasně, a ne jen pár. Zbožňuju černobílou fotku pro její jednoduchost, nadčasovost a údernost. Líbí se mi, jak absence barvy pomáhá divákovi, soustředit se na obsah a ne tolik na formu.

Každopádně, hodně fotek ode mě bude i barevných. Barvu používám tam, kde hraje neodmyslitelnou roli v obsahu fotku, nebo tam, kde v kombinaci se skvělým světlem vytváří obrázek, na který se prostě dobře kouká.

Jakmile večer sbalím focení a rozloučíme se (teda jen pro teď), vyndám z foťáků karty a bezpečně je uložím do brašničky, kterou mám neustále připevněnou u opasku. Ještě ten samý večer (nebo spíš v noci) nakopíruju všechny fotky do počítače a udělám několikanásobnou zálohu (online i offline).

Během následujících 7 dní vám pošlu takovou malou ochutnávku v podobě 10 upravených fotek. Maximálně během dalších 2 týdnů (ale často dřív) ode mě dostanete všechny pečlivě vybraný a upravený fotky (typicky 300-400).

Fotky vám předám přes vaši osobní online fotogalerii, která je ideální pro další sdílení s vaší rodinou a kamarády. Fotky si budete moct stáhnout ve dvou velikostech: jedna menší, optimalizovaná pro online sdílení a druhá v plným rozlišení pro tisk. Vybraných 50 fotek nechám vytisknout ve svým oblíbeným fotolabu a pozvu vás na kafe, kde vám je předám. Pokud setkání nebude možný, tak vám je pošlu poštou. Jestli se rozhodnete, že byste chtěli dodělat dodatečný tisky, můžu vám to jakožto dodatečnou službu zařídit (tj. připravit přesný velikosti pro tisk, navrhnout vám osobní fotoknihu či velkoformátový tisk a vše vykomunikovat s labem), nebo si můžete tisk zrealizovat sami. V tom případě vám doporučím u koho, a dám vám svůj osobní slevový kód, který vám tisk o něco zlevní.

L

NA NĚCO JSEM ZAPOMNĚL?

Neexistujou špatný dotazy, jenom špatný odpovědi. Moc rád vám pomůžu, vypořádat se všemi vašimi otazníky.

L

Scroll to top